Použití menstruačního kalíšku

Díky svému anatomickému tvaru kalíšek dokonale přiléhá k poševním stěnám a minimalizuje tak riziko protečení. V pochvě je umístěn níže než tampón, přičemž na místě ho drží poševní svalstvo. Naučit se zavádět a vyndávat Váš menstruační kalíšek může vyžadovat trochu cviku. Věnujte proto prosím čas pečlivému nastudování návodu k použití kalíšku. Důležité je nezavádět kalíšek příliš hluboko, pak dochází k protékání. Zpočátku bývá trochu problém s vyndáváním pohárku, ale po prvním cyklu Vám to již půjde určitě zcela hladce.

Pohárek lze používat od první menstruace, ale je třeba upozornit, že pro mladší ženy a pro ženy s panenskou blánou nemusí být zavádění příjemné. Obecně platí, že pokud nemáte problém se zavedením tampónu velikosti větší než Mini, pak je možné zavést bez obtíží i menstruační kalíšek. Zavedení může navíc ulehčit použití malého množství lubrikantu na vodní(!) bázi. Pokud máte ohledně použití pohárku jakékoliv dotazy, zeptejte se nás.

Většina menstruačních kalíšků se vyrábí v několika velikostech. U kalíšku Mooncup je rozlišení následující:

  • velikost A (průměr 46 mm a délka 50 mm) – pro ženy po porodu nebo starší 30 let
  • velikost B (průměr 43 mm a délka 50 mm) – pro mladé dívky, které zatím nerodily nebo rodily císařským řezem.

Protože je každá žena jiná, je možné, že Vám bude více vyhovovat jiná velikost, než by pro Vás byla podle doporučení výrobců vhodná. Pokud Vám již bylo třicet let nebo za sebou máte vaginální porod, přesto však hodně sportujete, jste drobnější či máte jen zřídkakdy pohlavní styk, pak zvažte, zda-li pro Vás nebude vhodnější menší velikost B. Pokud si nejste jistá, jakou velikost byste měla zvolit, nebojte se na nás obrátit. Užitečná může být i rada Vašeho gynekologa, který pozná nejlépe, jak zpevněné či uvolněné je Vaše poševní svalstvo.

Nevíte si rady, jak svůj menstruační kalíšek zavést? Třeba Vám pomůže toto instruktážní video (v angličtině).

Péče o menstruační kalíšek je opravdu jednoduchá

Po každém použití doporučujeme kalíšek opláchnout. Pokud zrovna takovou možnost nemáte, otřete ho toaletním papírem a opláchnete ho při další příležitosti. Protože má pohárek nepřilnavý povrch, není problém ho vyčistit i bez vody. Po skončení cyklu omyjte pohárek důkladněji a do další menstruace uchovejte například v látkovém pytlíčku. Neskladujte pohárek v uzavřené nádobě či igelitovém sáčku. Před dalším cyklem menstruační kalíšek vyvařte po dobu deseti minut. Na čištění nepoužívejte žádná čistidla na bázi ropy či rostlinných olejů, ty mohou narušit povrch pohárku. Podrobnější informace o čištění menstruačního kalíšku naleznete zde.